Waloryzacja umów tak jak w kontraktach z wykonawcami
Waloryzacja umów na inwestycje drogowe i kolejowe które już są realizowane musi przebiegać wg dotychczasowych zasad. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje jednak projekt zmian prawa, które usprawnią proces waloryzacji.
Ministerstwo Infrastruktury odniosło się do apelu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa i Polskiej Izby Pracodawców Budownictwa. Organizacje uważają, że trzeba przyspieszyć waloryzację wynagrodzeń wykonawców inwestycji infrastrukturalnych. Zdaniem budowlańców wzrost kosztów w budownictwie w ostatnich latach był „niekontrolowany”. Dlatego konieczne są działania w celu realnego dostosowania wynagrodzeń do kosztów.
Waloryzacja wynagrodzeń musi być zgodna z obowiązującym prawem (w art. 144 pzp), wynikającym z dyrektyw unijnych. Ministerstwo infrastruktury wyklucza „zbiorową” waloryzację umów. Inwestorzy oraz przedstawiciele resortu badają każdy kontrakt indywidualnie.
– Bez badania konkretnego stanu faktycznego i prawnego nie sposób stwierdzić, że możliwe jest dokonanie zmiany umowy zgodnie z tym przepisem, dlatego każdy zgłoszony przez wykonawcę wniosek o zmianę umowy powinien być rozpatrywany indywidualnie. Wynika to z faktu, że zapisy kontraktów zawieranych w różnym czasie mogą się różnić i różna mogła być sytuacja rynkowa w chwili składania ofert – wyjaśnił Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Waloryzacja umów nie może być zmieniona
Regulacje polskie i unijne szczegółowo przesądzają jakie są zasady zmiany postanowień kontraktowych nie pozostawiając w tym zakresie swobody zamawiającemu. Ministerstwo Infrastruktury rozmawiało z przedstawicielami branży budowlanej w stycznie, gdzie wspólnie z inwestorami: GDDKiA oraz PKP PLK wypracowano mechanizm waloryzacji kontraktów – Jest on konsekwentnie wdrażany. W nowych kontraktach GDDKiA wdrożyła już nowe zapisy dotyczące waloryzacji we wszystkich prowadzonych postępowaniach przetargowych. Podobnie działa PKP PLK SA stosując nowe klauzule waloryzacyjne – zapewnił Szymon Huptyś.
Równocześnie, jak poinformował portal IntermodalNews.pl przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury po doświadczeniach z realizacji programów inwestycyjnych z obecnej perspektywy budżetowej UE rząd przygotowuje zmiany przepisów regulujących waloryzację kontraktów. Nowe zasady waloryzacji wynagrodzeń zaproponowano w projekcie nowego prawa zamówień publicznych przygotowanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jednakże nie wiadomo kiedy nowe prawo zostanie wprowadzone w życie.