Punktualność pociągów towarowych na niskim poziomie
Pociągi towarowe w Polsce odnotowują wysokie opóźnienia. Najgorsza jest punktualność pociągów międzynarodowych. Wzrosła liczba pociągów odwołanych – wynika z danych UTK.
Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane o spóźnieniach pociągów. Liczba pociągów towarowych w II kwartale 2019 r. bez opóźnień wyniosła 42,39% co stanowi nieznaczną poprawę w stosunku do pierwszego kwartału. Trzeba jednak pamiętać że od 2019 r. UTK inaczej definiuje punktualność pociągów. Teraz jako opóźnione liczą się tylko te, które odjadą co najmniej 16 minut po rozkładowym czasie odjazdu.
Niestety wśród pociągów towarowych zdecydowaną większość opóźnień – ponad 50 tysięcy pociągów stanowią opóźnienia trwające ponad 120 minut. Pociągi opóźnione powyżej 2 godzin stanowiły 76,18% wszystkich opóźnionych. Średni czas opóźnienia w połączeniach krajowych wyniósł w czerwcu 672 minuty.
Punktualność pociągów międzynarodowych
Z punktu widzenia operatorów przewozów intermodalnych niedobrą sytuacją są w szczególności duże spóźnienia pociągów międzynarodowych. W II kwartale ich punktualność wyniosła 32,55% co jest niewielką poprawą w porównaniu z poprzednim kwartałem kiedy wynosiła 31,91%. Średni czas opoźnienia w połączeniach międzynarodowych wyniósł 414.
Zwiększyła się natomiast liczba pociągów odwołanych: w pierwszym kwartale wynosiła9586 natomiast w II kwartale 9946. Ogółem w II kw. uruchomiono 111423 pociągów towarowych a w i kw. 113957.
Mała punktualność wynika w dużej mierze z kumulacji prac remontowych na liniach zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowej. Liczne prowadzone obecnie inwestycje w przyszłości poprawią warunki dla przewozów intermodalnych.