Gdańsk: umowa na doradztwo w projekcie Portu Centralnego
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisał umowę z doradcą, który będzie wspierał realizację budowy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerem portu będzie DC Consulting.

Rok 2019 w Porcie Gdańsk upływa z jednej strony pod znakiem kolejnych rekordów przeładunków, z drugiej to czas intensywnej pracy nad flagowym projektem infrastrukturalnym – Portem Centralnym.
W maju tego roku Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zaprezentował ostateczna koncepcję inwestycji. Finalnie Port Centralny ma być kompleksem od 6 do 8 terminali i nabrzeży głębokowodnych o zróżnicowanym przeznaczeniu. Na ok. 410 zalądowionych hektarach ma znaleźć się terminal kontenerowy, pasażerski, offshore, LNG czy przestrzeń stoczniowa.
Inwestycja ma zostać zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. – Uważamy, że budowa tak złożonej infrastruktury musi opowiadać na zapotrzebowanie rynku. Chcemy, by to prywatni inwestorzy określili, jakie terminale powinny się tu znaleźć. Z drugiej strony chcemy zapewnić zarówno naszym przyszłym kontrahentom, jak i sobie, profesjonalne doradztwo projektu w takiej formule. Dlatego podpisaliśmy dziś umowę ze specjalistami w dziedzinie partnerstwa publiczno-prywatnego – mówi Łukasz Greinke, prezes ZMPG.
DS Consulting – firma, z którą ZMPG podpisał umowę o współpracy – specjalizuje się w doradztwie dla podmiotów publicznych. Na rynku istnieje od 21 lat. W ramach zawartej umowy DS Consulting przeprowadzi analizy przedrealizacyjne (w tym studium wykonalności) oraz zapewni stałe doradztwo transakcyjne, które obejmować będzie zagadnienia ekonomiczne, finansowe, rynkowe, techniczne i prawne. – DS Consulting będzie współpracować z ZMPG ponad 4 lata. W tym czasie firma będzie wspierać Zarząd Portu w rozmowach z potencjalnymi partnerami, przygotowaniu wniosków o finansowania, tworzeniu dokumentacji dotyczącej umów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z poszczególnymi kontrahentami. Liczymy na to, że współpraca zwiększy kompetencje naszego zespołu, co pozwoli trwale i skutecznie negocjować kontrakty biznesowe na dużą skalę. Również nasz partner, dzięki projektom portowym, będzie mógł zdobywać coraz bardziej lukratywne zlecenia. Nasza współpraca przysłuży się Portowi Gdańsk, Aglomeracji Gdańskiej i całej polskiej gospodarce – tłumaczy Marcin Osowski, wiceprezes ZMPG ds. Infrastruktury.