Wsparcie przenoszenia transportu na kolej zgodne z prawem UE
Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez rząd Holandii program wsparcia przenoszenia przewozu towarów z transportu drogowego na kolejowy. Wsparcie dla kolei uznano za zgodne z prawem unijnym.
KE zgodziła się na przyznanie przez rząd Holandii 70 mln euro wsparcia dla przewoźników kolejowych w celu zmniejszenia opłat za przewóz towarów. W ten sposób kolej ma stać się bardziej konkurencyjna w stosunku do transportu samochodowego. Program wsparcia w szczególności dotyczy międzynarodowych tras wykorzystywanych m.in. w przewozie ładunków z portu Rotterdam do Niemiec i Polski wykorzystującym oddaną w 2007 r. linię Betuweroute.
Rząd Holandii chce zwiększyć wolumen ładunków transportowanych koleją z poziomu 42 mln ton jaki odnotowano w 2016 r. do 54-61 mln ton w 2030 r. Osiągnięcie tego celu jest zgodne z polityka transportową Unii Europejskiej, która zakłada zwiększenie udziału kolei – w tym szczególnie przewozów intermodalnych w przewozach cargo w Europie.
Decyzja Komisji Europejskiej spotkała się z pozytywną reakcją przewoźników kolejowych, którzy od lat narzekali na wysokie opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej w Holandii w porównaniu do np. Niemiec. Przewoźnicy liczą na obniżenie opłat do poziomu niemieckiego.
Holandia chce obniżyć opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej. W tym celu planuje wsparcie w wysokości 12-14 mln euro w latach 2019 – 2023. Również w Polsce stosowano w ostatnich latach tzw. ulgę intermodalną. PKP PLK nie zdecydowały jeszcze czy ulga ta pozostanie w najbliższych latach.